„Epaminondas” to sztuka napisana przez Stanisława Konarskiego. Historia o starożytnym tebańskim wodzu, zmuszonym dla ratowania ojczyzny do podjęcia działań heroicznych, ale niezgodnych z obowiązującym prawem, wykorzystana została przez pijarskiego dramatopisarza do podkreślenia przewagi dobra wspólnego nad partykularnymi przywilejami, chociażby i usankcjonowanymi przez ustawodawstwo.
Inscenizacja Jarosława Gajewskiego jest przygotowywana w tym samym miejscu, w którym pokazywano premierę. Po 264 latach tragedia Konarskiego wraca do Teatru Collegium Nobilium.
Przedstawienie stanowi rodzaj gry z tradycją, z wykorzystaniem w twórczy sposób elementów zaczerpniętych z konwencji osiemnastowiecznego teatru, ale jednocześnie z odwołaniem do języka teatru współczesnego, pozwalającego widzom dostrzec w przedstawieniu także odniesienia do dzisiejszych realiów społeczno-politycznych. W zależności od wrażliwości i światopoglądu widzowie zdołają dostrzec w inscenizacji „Epaminondasa” elementy politycznego thrillera bądź też opowieść historiozoficzną, spektakl traktujący o walce o władzę bądź o ingerencji Opatrzności w ludzkie działania.Niewątpliwymi atutami widowiska jest muzyka wykonywana na żywo, oryginalna warstwa scenograficzna Aleksandry Redy, oraz zespół wykonawców (w tytułową rolę wcieli się Marcin Przybylski). Wystawienie tragedii Stanisława Konarskiego „Epaminondas”, przygotowywane przez Jarosława Gajewskiego, posiadającego niewątpliwe doświadczenie w inscenizowaniu dzieł literatury dawnej, stawia niezwykle aktualne pytania, przez co adresowane jest do szerokiej publiczności.
Epaminondas – Marcin Przybylski (Teatr Narodowy)
Pelopidas – Sebastian Ryś
Cymon – Robert Jarociński (Teatr Narodowy)
Mychitas – Kacper Męcka (III rok WA AT)
Archiasz – Maciej Wierzbicki
Ismena – Maja Hirsch
Arete – Maja Kalbarczyk
Cień – Julia Banasiewicz (III rok WA AT)
Chabriasz – Tomasz Obiński (III rok AW AT)
Kalistrat – Maciej Wyczański
Lizys – Adam Biedrzycki
Polimnus – Stanisław Kawecki (III rok WA)
Meneklides – Paweł Paprocki (Teatr Narodowy)
Diomedon – Mikołaj Łukasiewicz (III rok WA AT)
Reżyseria – Jarosław Gajewski
Opracowanie tekstu i dramaturgia – Patryk Kencki
Muzyka i opracowanie muzyczne – Wojciech Lubertowicz
Scenografia i kostiumy – Aleksandra Reda
Ruch sceniczny – Katarzyna Anna Małachowska
Reżyseria światła – Jędrzej Skajster
PREMIERA:
3 października 2023 r.
godz. 19.00
Teatr Collegium Noblilium
4 i 5 października
godz. 17.00
Teatr Collegium Nobilium
Bilety dostępne tutaj.
Dofinansowano z programu Teatr Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Nazwa zadania: Spektakle teatralne
Rodzaj dotacji / nazwa programu: Teatr
Tytuł: Wystawienie tragedii ks. Stanisława Konarskiego „Epaminondas”
Wartość finansowania: 108 800,00 PLN. Wartość zadania: 131 800,00 PLN.
Data podpisania umowy: sierpień 2023
Opis zadania:
Przedmiotem zadania jest prezentacja dwóch spektakli tragedii "Epaminondas" w wykonaniu Teatru Klasyki Polskiej podczas międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej ks. Stanisławowi Konarskiemu, która odbędzie się w dniach 4 i 5 października w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie oraz w siedzibie Instytutu Badań Literackich PAN.